UniFi kameror – Mina erfarenheter efter två år

Bild på unifi G5 Turret Ultra som är monterad i takfot
Claes

År 2024 stod jag inför ett val: mina gamla Axis Companion Bullet LE‑kameror skulle sluta supportas efter 2025, och jag behövde bestämma om jag skulle fortsätta med Axis eller byta system helt. Eftersom jag redan körde UniFi i nätverket och var väldigt nöjd med stabiliteten, blev UniFi Protect ett naturligt alternativ. Samtidigt lanserade UniFi sin nya Ultra‑serie, där pris och prestanda plötsligt blev riktigt intressant.

Nu, två år senare, kan jag sammanfatta hur bytet gick, vad som fungerat bra, vad som överraskat mig och vad jag skulle välja om jag köpte kameror idag.

Mina krav när jag bytte från Axis till UniFi (och hur de har fungerat 2024–2026)

När jag bytte kamerasystem 2024 hade jag några tydliga krav på hur övervakningen hemma skulle fungera. Efter två år med UniFi Protect kan jag också säga hur väl de har uppfyllts:

Enkel åtkomst för hela familjen Alla skulle kunna se både livestream och inspelade klipp i en bra app. UniFi Protect‑appen har fungerat stabilt och varit enkel för alla att använda.

Lokal lagring utan molntjänster Jag ville undvika månadskostnader och ha full kontroll över inspelningarna. UNVR har levererat precis det jag ville ha – lokal lagring och bra översikt.

Kameror anslutna via Ethernet/PoE Jag ville ha stabilitet och slippa Wi‑Fi‑beroende. PoE‑lösningen har varit helt problemfri.

Bra rörelsedetektering Det var viktigt att kamerorna inte gav falsklarm. UniFi AI detekteringen har fungerat riktigt bra här hemma

Bra bild i både dagsljus och mörker Ultra‑serien har levererat bra bildkvalitet för mig och mitt behov.

Möjlighet att maska områden (privacy zones) Jag ville kunna exkludera gatan och grannars tomter. UniFi Protect gör detta enkelt och fungerar bra i praktiken.

Integration med Home Assistant Kamerorna skulle kunna kopplas in i mitt smarta hem. Home Assistant‑integrationen har varit stabil och öppnar för många automatiseringar

Varför jag valde kameror från UniFi och vad använder jag

Det fanns flera anledningar till att jag valde just UniFi för mina nya kameror. Dels använde jag redan UniFi i nätverket med router och switchar, vilket gjorde det naturligt att fortsätta inom samma ekosystem. Dels hade G5 Turret precis släppts på marknaden, och jag tyckte att priset var riktigt bra. Samtidigt fick jag lokal lagring och kunde undvika molntjänster, vilket var viktigt för mig.

Unifi G5 Turret Ultra Kamera

G5 Turret Ultra som kunde jag placera utomhus eftersom den är väderskyddad med IP66 klassning. Den har en upplösning på 2K (4MP). 30m mörkerseende med IR. Inbyggd mikrofon. AI händelse detektering. Anslutning till kameran görs med PoE med en max strömförbrukning på 4W. Operations temp är -30 till 50 grader C.

2K upplösning är OK

2K upplösning är OK men det blir inte knivskarpa bilder med digital zoom. Det är är egentligen en fråga om hur mycket pengar jag är villig att investera. Går jag upp till 4K upplösning blir kameran dyrare samt att jag behöver större hårddiskar för lagring. 2K upplösning blev en bra balans och fungerar för mig!

Turret Ultra

Bilder från Unifi G5 Turret Ultra 2K kamera i dagsljus och på kvällen

Gjorde ett enkelt och kanske inte speciellt vetenskapligt test när det gäller bildkvalitet på dagen och kvällen.

G5 Turret Ultra har en 4Mp kamera och spelar in i 2K upplösning 2688×1512. Vinkeln på sensorn är 102.4° horisontellt.

Mina kameror är monterade i takfoten och nedan kamera är monterad i ett hörn.

Unifi G5 turret Ultra bild i dagsljus

Kameran är monterad ca 4m från min position i bilden. Jag har tagit bilden från videon och alla inställningar i kameran är standard. Mao, jag har inte meckat och ändrat något. Kameran sitter i ett hörn och kameran täcker väldigt mycket yta.

Samma bild men zoomat in digitalt

Unifi G5 Turret Ultra bild i mörker

Samma position men bilden har jag tagit på kvällen när det är mörkt ute. Mina mörka kläder blir Vita i IR-ljuset.

 

Unifi G6 Instant

Efter ca ett år köpte jag även en G6 Instant som är WiFi baserad. Jag vill täcka ett område på tomten där jag inte kunde dra kabel och då köpte jag en G6 instant som körs via 2.4GHz nätverk. Fungerar OK men det gäller att ha en bra signalkvalitet på wifi signalen.

Bild på Unifi G6 Instant med Wifi anslutning

Nedan är en bild i dagsljus från denna kamera

UniFi Network Video Recorder (UNVR)

Till kamerorna anslöt jag en UNVR för att spara alla inspelningar. På UNVR är UniFi protect mjukvaran installerad då min Dream Machine Router inte har stöd för Protect. I UNVR installerade jag en hårddisk på 8TB. Egentligen borde jag ha två hårddiskar ifall det blir fel på någon men det får bli en annan dag.

Enda nackdelen med denna är att den är riktigt stor. Hade jag valt system idag hade jag valt en annan inspelningsenhet.

Bild på UniFi UNVR

Unifi switch med PoE

Allt kablage var redan dragit till de äldre kamerorna. Ethernetkabel går från kamerorna till en patchpanel som sedan går till en UniFi switch med PoE. Switchen är av modellen Unifi Switch Lite PoE. Den här switchen har 8st PoE portar så jag klarar mig fint då jag har 5st G5 turret installerade.

AI detektering i kameran

Något jag tycker är riktigt smidigt och som fungerar hyfsat bra är AI‑detektering. G5 Turret‑kameran kan avgöra om det är en människa, ett djur eller en bil i inspelningen. Det gör det väldigt enkelt att sortera händelser när jag vill gå tillbaka och se vad som hänt under natten eller dagen.

G6 Instant‑kameran kan dessutom läsa av bilregistreringsskyltar och har ansiktsigenkänning. Däremot tycker jag att just ansiktsdetekteringen fungerar mindre bra här hemma.

UniFi Protect app

Här hemma använder hela familjen UniFi Protect‑appen, både på iOS och Android. Den är enkel att använda, fungerar stabilt och gör det lätt att se både liveström och inspelade klipp.

Inställningar

Behöver jag göra någon inställning på någon av kamerorna använder jag datorn. Jag öppnar en webbläsare, skriver in IP‑adressen till min UNVR och gör alla justeringar där. Det går att ändra inställningar via mobilen också, men jag tycker att det är ganska svårt att till exempel justera detekteringsfönster och liknande. Det här behöver jag inte göra särskilt ofta, men ibland kan det vara nödvändigt med en finjustering.

PoE anslutning istället för batteridrivna kameror

Det är väldigt skönt att kamerorna är anslutna med PoE, eftersom jag slipper springa runt och byta batterier. Dessutom är en kabelanslutning betydligt stabilare än Wi‑Fi — i alla fall enligt min erfarenhet. Jag har visserligen en G6 Instant, men där behövde jag sätta upp en extra accesspunkt för att få bra Wi‑Fi‑täckning.

Ingen extra månadskostnad

Det som är skönt med UniFi är att när utrustningen väl är köpt slipper jag alla extra kostnader. Uppdateringar kommer utan avgift och jag behöver inget abonnemang. Eftersom all inspelning lagras lokalt på min hårddisk finns det heller ingen molntjänst att betala för.

UniFi protect i Home Assistant

Det finns en riktigt bra UniFi Protect‑integration i Home Assistant, vilket gör att jag kan använda kamerorna som en del av mitt smarta hem‑system. Jag kan visa videoströmmar direkt på min dashboard och utnyttja kamerornas AI‑detektering för funktioner som att tända och släcka fasadbelysningen.

Jag har även skapat en liten larmfunktion här hemma med UniFi‑kameror och Home Assistant, som skickar en notis om någon smyger runt huset.

Om jag hade köpt kameror idag hade jag tittat på följande modeller

Efter två år med UniFi vet jag ganska tydligt vad som fungerar bra för mig. Om jag skulle bygga ett nytt system idag hade jag tittat på dessa alternativ:

UniFi G5 Turret Ultra  Jag är nöjd med kameran och skulle köpa igen. Tycker jag får mycket kamera för pengarna.

UniFi G6 Turret Den här kameran spelar in 4K med en 8MP kamera. På vissa ställen skulle det vara bra med lite skarpare bild men den är betydligt dyrare än G5 Turret Ultra

UNVR Instant som är en lite smidigare variant. iof klarar den bara en HDD men det skulle räcka för mig.

Mina erfarenheter 2024–2026

Jag har goda erfarenheter och är riktigt nöjd med mina kameror och Unifi protect mjukvaran. Allt snurrar på och det finns inte en gång jag har varit tvungen att starta om någon kamera då de inte har fungerat. Dom här två åren har varit problemfria och jag hoppas att det blir fler problemfria år 😊

Mer om vad jag använder i mitt hemmanätverk

Mer om vad jag använder i mitt hemmanätverk finns på sidan: Hemmanätverk för hela hemmet – router, wifi, switchar och felsökning

About Claes

Related Posts